Šibenik

Šibenik je od Plitvických jazier, vzdialený necelých 200 km. 

V priebehu histórie bol Šibenik niekoľkokrát značne zničený. Dlhú dobu žilo mesto pod nadvládou rôznych mocností. Jeho tvár najviac ovplyvnili Benátčania, počas ich pôsobenia boli v meste vystavané mnohé paláce. Teda Benátčania… úplne najviac sa o vzhľad starého centra zaslúžil asi najväčší a najlepší staviteľ 15. storočia – Juraj Dalmatinac. Okrem iných dôležitých stavieb sa významne podieľal na vzhľade katedrály sv. Jakuba. Na jeho počesť je pred katedrálou umiestnená jeho socha.

Možno neviete, že katedrála je jedinou podobnou stavbou na svete, kde je stavebným materiálom výhradne kameň. Kamenné kocky boli presne vytesané a potom kladené na seba bez použitia mokrých procesov. Vonkajšie aj vnútorné obrysy sú totožné. Juraj Dalmatinac navrhol na svoju dobu veľmi nevídaný vzhľad apsidy, kde zobrazil portréty 72 úplne obyčajných ľudí. Nič podobného do tej doby cirkevná stavba neobsahovala. Na výstavbe katedrály sa podieľal celých tridsať rokov. Stavebné a architektonické postupy, ktoré tu použil, nemajú nasledovníka ani predchodcu, nikdy predtým ani potom neboli nikde uplatnené. Mnoho významných umelcov a staviteľov vytváralo tento architektonický skvost viac ako sto rokov.

Začali sme tou najdôležitejšou stavbou a teraz sa pozrieme na mesto z výšky, z pevností. Pomerne nedávno bola sprístupnená pevnosť Šubičevac alebo Barone. Je jednou z troch pevností, ktoré kedysi chránili mesto pred nájazdmi Turkov a iných dobyvateľov. V súčasnosti sú pre verejnosť otvorené dve z nich, Šubičevac a sv. Mikuláš. Obe majú spoločnú vstupenku a obe sú dostupné z parkoviska nad mestom. Musíte len trošku stúpať hore. Výhľad však stojí za to.

Barone pochádza zo 17. storočia a za meno vďačí vojvodovi barónovi de Degenfeld. Sv. Mikuláš vznikol počas talianskej nadvlády o sto rokov skôr. Má charakter vojenskej stavby a nejakú dobu fungoval ako väzenie. Poslednou pevnosťou je sv. Ján. Rovnako ako Barone pochádza zo 17. storočia. Zatiaľ však na svoju obnovu ešte len čaká. Pokiaľ zahájite prehliadku mesta vyhliadkou z pevností, tak vás čaká už len klesanie. Cesta mestom je pretkaná úzkymi uličkami, prekonáte mnoho schodov, ale odmenou vám budú zaujímavé stavby pozdĺž celej trasy.

Vráťme sa ku katedrále, len kúsok od nej si môžete prehliadnuť mestskú radnicu, krásnu renesančnú stavbu, ktorú zdobí deväť polkruhových oblúkov. Nájdete ju na námestí Trg Republike Hrvatske, ktoré je v letných mesiacoch využívané ako otvorená kultúrna scéna. Bohužiaľ, počas vojnových konfliktov druhej svetovej vojny bola stavba úplne zničená. Po vojne ju pod odborným dohľadom vystavali znovu, prehliadate si teda vernú kópiu pôvodného paláca.

Pri prechádzke mestom môžete navštíviť ešte mnoho ďalších zaujímavých miest, prejdite sa najstaršou ulicou, ktorá nesie meno Zagrebačka, na nákupy smerujte do ulice Ante Starčeviča alebo do miestnej tržnice, ktorú nájdete neďaleko Crkve Gospe vanka Grada, hneď nad mestským parkom. Načerpať novú energiu môžete v jednej z pokojových zón mesta – Perivoj Roberta Vasianija. Na jej samom počiatku isto neprehliadnete sochu zakladateľa mesta – svätého Krešimira.

zdroj : infoglobe.sk