Národný park Krka

Zo Šibeniku je to len asi 30 kilometrov, takže sa ani nenazdáme a už vystupujeme na parkovisku, kde hneď nasadáme do autobusu, ktorý vozí turistov počas sezóny na začiatok náučného chodníka. Všade sú drevené lávky a chodníčky, prechádzame sa vlastne po vode… Ihneď vás obklopí zeleň, tu a tam zahliadneme krásneho motýľa, a keď sa započúvame, okrem špliechania vody počujeme aj štebotanie vtákov. Táto oblasť patrí k najvzácnejším ornitologickým oblastiam v Európe.

Sústava vodopádov vznikla na rovnomennej rieke Krka, ktorá pramení pod vrchom Krševac. Dravá rieka preteká krasovou krajinou a než sa dostane k sústave vodopádov, urazí pomerne dlhú cestu. Už na jej hornom toku je mnoho perejí, prediera sa tiesňavami a aj tu sú jej súčasťou travertínové kaskády. Za svoj vzhľad a malebnosť vďačí vápencu. Dinárský kras je na vápenec bohatý, ale len málokde uvidíte vodopády podobné tým tunajším. Rieka Krka ich má celkovo až sedem.

My sa prejdeme časťou zvanou Skradinské vodopády. Kúsok od stanoviska autobusov zahýbame doprava a po drevených chodníčkoch sa prepletáme medzi perejami. Cesta nie je náročná. Výhľady sú závislé na období, niekedy bujná zeleň nedovolí všetko dôkladnejšie preskúmať. Klesáme dole po schodoch a za chvíľu ho už vidíme v plnej kráse. Vodopád Skradinski buk je najväčším magnetom. Rýchlo odložiť veci a opatrne do vody. Pravda, je trochu studená, ale to vôbec nevadí. Prúd nám pomáha v pohybe, takže doplávať pod slap nie je problém.

Než sa rieka dostane až sem, musí prekonať až 17 bariér na trase dlhej necelý jeden kilometer. Jednotlivé poschodia sú rôzne široké a voda padá až do hĺbky 45 metrov. Najlepšie si vodopád vychutnáte, keď stojíte na jeho pravej strane, tzn. pri ceste hore smer vodný mlyn.

Kúpeľ bol veľmi príjemný a po krátkej pauze pokračujeme druhou časťou okruhu. Zastavujeme na vyhliadkach a fotoaparát nezaháľa. Asi v polovici stúpania si môžete prehliadnuť zvyšky pôvodnej hydroelektrárne. Predstavte si, že bola druhou hydroelektrárňou na svete, tá prvá bola spustená na Niagare v r. 1895. Táto bola spustená len niekoľko dní po nej. Šibenik tak mohol využívať elektrickú energiu omnoho skôr než iné európske mestá.

Ešte jednu zastávku si neodpustíme – rekonštruovaný vodný mlyn. Starý kamenný domček skrýva mnohé prekvapenia. Vo vnútri nájdete mlynské kamene, ktoré sa používali na mletie obilia a kukurice (sú funkčné, môžete ich vyskúšať). Prútené košíky, vybavenie starovekej kuchyne, kováčskej dielne, ľudové kroje, tkané koberce, to všetko je súčasťou expozície. Najviac ma ale nadchla práčka – kamenná nádrž, kam sa privádza voda, ktorá vytvára vír.

Náučný chodník sa tu končí. Treba však povedať, že nie je jedinou možnosťou, ako si užiť národný park. Ak máte viac času, urobte si výlet loďou na ostrov Visovac, navštívte františkánsky kláštor Matky milostivej a kostol Panny Márie Visovackej. Môžete si tiež urobiť výlet k vodopádu Roški slap alebo si doprajte nádherný výhľad na vodopád Manojlovac, tretí najvyšší a podľa mnohých najkrajší na rieke Krka. Od roku 2011 je opäť prístupná cesta s vyhliadkou na vodopád.